Skip to main content

INA, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin güney batı kıyısında yer alan, aynı zamanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Bodrum’da bir arazi satın alarak, Akdeniz’deki araştırmalarını yapabileceği bir merkez inşa ettirmiştir. INA-Bodrum Araştırma Merkezi (BRC); çoğu çok uzun yıllardır çalışan 19 personeli ile birlikte Tûba Ekmekçi Littlefield tarafından idare edilmektedir.

1988 yılında INA’nın ileri görüşlü çekirdek grubu, antik Halikarnassos şehir duvarlarının hemen dışında on dönümlük zeytinlik arazi almıştır. Bu arazinin dört dönümü INA’nın araştırma merkezi için kullanılmış; kalan altı dönüm de Tufan Turanlı, Cemal Pulak, George Bass ve Fred van Doorninck tarafından evlerini inşa etmek üzere satın alınmıştır. Bu dört ev yan yana, farklı stil ve farklı mimarlarla Sualtı Sokak üzerinde yaptırılmıştır (INA Quarterly 21.4: 22-23).

BRC Lab (Photo: INA) Slide # BODD74.

Bodrum Araştırma Merkezi laboratuvar (Foto: INA Slide # BODD74).

BRC’ın ana binaları, Arkitekt dergisi tarafından iki kez Ağa Han ödülünü kazanmış olan mimar Turgut Cansever tarafından kendi imzası sayılabilecek bir stil ile dizayn edilmiştir. Evreler halinde yapılan inşa sırasında öncelikle ofisler, çizim odası, fotoğraf için karanlık oda ve konservasyon işlemleri için laboratuvarların ardından; yatakhane, ortak mutfak ve misafir odası ile tamamlanmıştır. Ana bina ve yatakhane 1994 yılında kullanılmaya başlanmış ve Nason Vakfı’nın yardımlarıyla resmi olarak 7 Temmuz 1995’te açılmıştır.

Yatakhanenin güney kanadı; Marja & Ron Bural ve aileleri, Cynthia & Fred Campbell ve aileleri, Barbara & Claude Duthuit ve Jean & Jack Kelley’nin cömert bağışlarıyla yaptırılmış; kuzey kanadı ise tamamıyla Danielle Feeney’nin desteği ile tamamlanmıştır. Bu iki ayrı kanat; alt katta ortak bir mutfak, açık/kapalı yemek alanı, tuvalet ve banyoların bulunduğu bir koridorla birbirine bağlanmıştır. Yatakhanede toplam 25 kişi misafir edilebilmektedir. Güney kanadın üst katı; misafir araştırmacılar ve VIP misafirlerin rahatlıkla kalabileceği iki kişilik; mutfak, yatak odası, oturma odası ve banyodan oluşan bir daire şeklinde düzenlenmiştir.

INA, 2013 yılında George ve Ann Bass’ın enstitüyle iç içe olan evine sahip olmuştur. Enstitünün yönetim kurulu; bu satın almayı gerçekleştirirken INA’nın Bodrum’daki merkezinin büyümesini ve Bass’ların dünya çapında meşhur olan misafirperverliklerini devam ettirmeyi düşünmüştür.

Daha fazla bilgi icin tiklayin.

 

Happy BRC Lab Girls, 2013 (Photo: Tuba Ekmekci).

Mutlu BRC Laboratuvar kızları-2013 (Foto: Tuba Ekmekçi).

photo_gallery2_7

Kızılburun batığı seramiklerinin konservasyon ve restorasyonu (Foto: INA).

Bodrum Research Center Lab (Photo: INA).

Bodrum Araştırma Merkezi laboratuvar (Foto: INA).